Články

Prečo je pitný režim dôležitý?
Poznáte to, zo všetkých strán sa na nás valia vety typu: „Dodržujte pitný režim!“, „Dostatok tekutín je základ pre zdravie.“ Mohlo by sa teda zdať, že s tým nikto nemá problémy, keď mu to každý pripomína, ale opak je pravdou, pretože nie každý dodržiava dostatočný príjem tekutín po celý deň, prípadne ho plní, ale úplne nevhodnými nápojmi.
Pritom to nie je žiadna zložitá činnosť, ktorá by človeku mala nejako vadiť. Navyše pre správne fungovanie ľudského tela je pitný režim veľmi dôležitý a jeho nedostatok môže vyvolať celý rad zdravotných problémov. Dostatok tekutín dokáže zaistiť dobrú funkciu obličiek a tak sa môžu odplavovať škodlivé látky, ktoré v tele vznikajú. Odporúčaný denný príjem by mal byť 2 – 3 litre. Toto množstvo sa však môže často líšiť podľa ročného obdobia, fyzickej aktivity a podľa množstva prijatej soli do organizmu. Toto množstvo sa môže zvýšiť, ale znížiť by sa nemalo.
Existujú aj choroby, ktoré nedostatkom či nadbytočným príjmom tekutín vznikajú:
- Polydipsia – nadmerný smäd, ktorý vzniká v dôsledku niektorých ochorení (napr. cukrovka)
- Chorôb spôsobených nedostatkom vody je veľa, často to býva v krajinách tretieho sveta. Nedostatok vody môže spôsobiť smrť (hypernatriémia a dehydratácia)
- Na druhú stranu, nadmerné množstvo vody v tele môže meniť optimálne množstvo soli v tele, ktorá je dôležitá. Prijímanie nadmerného množstva tekutín je tiež veľká záťaž pre obličky, ktoré sa tým „opotrebovávajú“.
- U ľudí môže nedostatok vody vyvolať aj únavu, bolesť hlavy a kĺbov.
- Medzi najviac ohrozené skupiny patria malé deti a starí ľudia.
Už ale dosť s týmto výpočtom. Pozrieme sa konečne na to, aké nápoje sú vhodné a v akom optimálnom množstve sa majú prijímať.
Úplne nevhodné sú presladené a príliš perlivé nápoje (napr. „kolové“ nápoje). Za to najvhodnejšia je voda.
Voda
Najznámejší a zároveň najdôležitejšie kvapalina, bez ktorej sa nezaobíde ani život na Zemi. Obsah vody v ľudskom tele je medzi 60 – 80 percentami. Určite nám všetci dajú za pravdu, že voda je najdostupnejší zdroj, ktorý môžeme piť. Nech je to voda z kohútika (záleží na lokalite, nie vždy býva dostatočne kvalitná) alebo takzvaná balená voda.
Balená voda má už pomerne dlhú tradíciu (od 16. storočia). Je celkom obľúbená, najmä tými, ktorí nemajú kvalitnú vodu z kohútika v domácnosti. Nie každá balená voda je však vhodná, uvedieme si pár príkladov, na ktoré si dávajte pozor.
- aj keď nemám reklamu moc rád, všímajte si známych značiek, ktoré majú už nejakú históriu – bývajú väčšinou omnoho kvalitnejšie
- všímajte si zloženie a dátumu výroby a spotreby
- nespotrebovanú otvorenú fľašu uchovajte v chlade a spotrebujte do 3 dní (je to individuálne – musíte sa riadiť podľa informácií uvedených na obale fľaše!)
bez obmedzenia môžete piť vody, ktoré sa označujú ako stolové alebo dojčenské.
Minerálne vody tiež bývajú užitočné a prospešné, ale NIE vo väčších a pravidelných dávkach. Všímajte si etikiet – vyberajte také vody, ktoré majú na etikete napísaný pôvod, minerálovej zloženie a dovozcu danej vody.
Pitný režim je naozaj dôležitý a pre naše telo nepostrádateľný. Pár posledných rád, odporúčaní a celkové zhrnutie:
- Pite po celý deň v určitých intervaloch, minimálne 2 litre tekutín. V horúcom počasí a pri fyzickej aktivite viac ako 3 litre.
- Obmedzte konzumáciu sladkých nápojov a kávy najlepšie nastálo – obsahujú vysoký obsah cukru, veľa konzervantov a emulgátorov. Môžu sa značne podieľať na výške prijatej energie v kJ (nevhodné napr. pre chudnutie)
- Využite širokého sortimentu vo výbere stolových a minerálnych vôd. Snažte sa značky často striedať, pretože každá má trochu iné minerálovej zloženie a čím menšie dávky rovnakého zloženia, tým lepšie.
- Môžete si aj dopriavať nesladené ovocné, zelené, bylinné a tmavé čaje. Ovocné džúsy (skôr riedené vodou) a hlavne vodu z kohútika alebo balené stolové vody a pre spestrenie niektoré minerálky.
- Obmedzte prílišné pitie perlivých vôd, ktoré obsahujú veľké množsto oxidu uhličitého.
Na záver: V horúcom počasí je najlepšie čistá voda alebo horkasté (i trpké) nápoje. Sladká chuť smäd zvyšuje, rovnako ako príliš studené nápoje.