Články

Najčastejšie chyby začiatočníkov
Stalo sa Vám niekedy v minulosti, že ste chceli začať behať, dokonca ste aj vybehli, ale ani po necelom týždni ste zavesili behanie na klinec? Tak to ste možno nevedomky urobili niektorú z nasledujúcich chýb.
Úplne nevhodná bežecká obuv
Je až pozoruhodné, ako často ľudia podceňujú dobrú obuv, zvlášť pri behaní. Niektorí si hovoria, však o nič nejde, topánky sú vždy len topánky, dôležité sú predsa nohy. A preto si povedia, však o nič nejde, len behanie vyskúšam na týždeň alebo dva a potom sa uvidí. Áno, uvidí sa, bohužiaľ už bude neskoro. Ak si začiatočník vezme staré vyšliapané tenisky, ktoré sú absolútne nevhodné a nemajú žiadne tlmiace parametre, celá noha sa cíti ako s tvrdou doskou na chodidle. S takou obuvou získate z behania úplne iný pocit. Po prvom alebo druhom dobehnutí vás bude všetko bolieť, nielen nohy.
Ak sa rozhodnete pre behanie, myslíte to naozaj a nechcete po týždni skončiť napríklad s nejakým zranením, zásadne odporúčame zájsť do špecializovaného obchodu, kde by Vám mali odporučiť vhodnú obuv. Ak neviete, na čo sa pýtať alebo ako postupovať pri výbere, my Vás určite navedieme.
Nezvládnutie intenzity a rýchlosti behu
Niektorí sú tak nadšení z prvého vybehnutí, že majú nutkanie to poriadne „rozbaliť“ hneď v prvých metroch. Výsledok sa dostaví okamžite po pár stovkách metroch, keď nemôžu ani chytiť dych. Môže to byť spôsobené aj tým, že majú v sebe uložené tempo z behov na základnej škole, kde ich učitelia úplne nevhodne nútili do rýchlych dlhších behov bez akejkoľvek predchádzajúcej prípravy. Preto má stále mnoho ľudí zafixované, že behanie je určitým spôsobom zvláštny druh mučenia, ktorému sa bežci = blázni úplne dobrovoľne vystavujú.
Hlavne zo začiatku – menej znamená viac a to by si každý začínajúci bežec mal veľmi dobre zapamätať alebo to vytesať do chodníka pred domom, na pomyselnom štarte každého behanie.
Je to úplne jednoduché – behanie sa stáva pre bežca začiatočníka najprospešnejšie, keď ho vykonáva v takzvanom aeróbnom pásme. Teda jeho tepová frekvencia by nemala presiahnuť 70 – 80% z maximálnej tepovej frekvencie. Ak v tomto tempe vydrží bežec 25 alebo 30 minút, je to úplne postačujúce. Základ – vybehnúť pomaly a ak sa vám to tempo bude zdať veľmi pomalé, ešte spomaľte. Napríklad len o niečo rýchlejšie ako u rýchlej chôdze. Pokiaľ u behania vydržíte a nebude zbytočne tlačiť na pílu, zrýchľovať budete potom sami od seba.
Je tiež dôležité vnímať signály tela. Ak človek nešportoval 20 rokov, nemôže sa hneď hrať na výkonného maratóncov. Všetky svaly, šľachy sú ešte slabé, skrátené a na pohyb si musia najskôr zvykať. Preto minimálne pol roka neriešte akékoľvek kilometre – odporúčame stopovať si len čas. Po tridsiatich minútach dosť, dôležité je vydržať v pohybe. Nie je vôbec zlé robiť takzvaný „Indiánsky beh“ = chvíľu chôdza, chvíľu beh.
Naozaj sa naučte dobre načúvať svojmu telu. Ak Vás začne bolieť koleno, členok alebo čokoľvek iné a problém pretrváva, nie je to dobré znamenie. Preto je veľmi dôležité nič neunáhliť a svoju tréningovú zátaž z týždňa na týždeň nezvyšovať o viac ako 10%! Minimálne raz týždenne by ste mali beh úplne vypustiť a nechať telu priestor pre regeneráciu.
Nedostatočný pitný režim
Telo pri akejkoľvek športovej činnosti potrebuje pomerne dosť vody – preto nezanedbávajte pitný režim, riskujete tak dehydratácii organizmu a neskoršie zdravotné problémy. Niektorí ľudia by síce chceli správne piť, ale nevedia ako. Približne hodinu pred behaním sa nebojte v pokoji napiť aspoň dvoch pohárov čistej vody (2 x 250ml). Pite ale pomaly a neberte to ako úplne zásadné pravidlo – je potreba orientovať sa podľa toho, ako často pijete a brať ešte do úvahy ďalšie aspekty. Tesne pred vybehnutím môžete v pokoji vypiť ešte 100 ml vody. Pri dlhých behoch (nad hodinu) pite podľa potreby a aktuálneho počasia po každých 20 minútach. Je dobré mať teda so sebou fľašu. Po dobehnutí cca za 10 minút sa zase napite primeraným množstvom.
Oblečenie
Tu je veľmi dôležité brať do úvahy aktuálne ročné obdobie. Veľmi odporúčame zaobstarať si bežecké tričko, šortky a dlhé nohavice, všetko z takzvaných funkčných materiálov. Majú totiž funkciu odvádzať pot od Vášho tela. Preto majte oblečenie z týchto materiálov vždy ako prvú vrstvu na tele. Toto oblečenie využijete za každého počasia – v lete Vám budú stačiť len tie šortky a tričko, vo veternom a daždivom počasí ešte ľahká bežecká bunda. V zime si odčítajte asi 10 stupňov Celzia z hodnoty prečítané na teplomere, pretože presne toľko a ešte trochu viac Vám vytvorí pohybom samo telo. Ak je teda vonku 5 stupňov Celzia, oblečiete sa ekvivalentne tak, ako v 15 stupňoch Celzia, keď idete napríklad do práce. Ak si s oblečením neviete rady, neváhajte nás kontaktovať.