Články

Ako začať behať
Ak ste nikdy nešportovali alebo len veľmi málo a chceli by ste to napraviť, potom je pre vás beh správnou voľbou. Samozrejme záleží na vašom veku, celkovej kondícii a tiež na váhe. Ak máte nejaké kilá navyše, tak by ste to zo začiatku nemali preháňať. Pri väčšej telesnej hmotnosti sa môžu pri intenzívnejšom pohybe poškodzovať kĺby a celkovo by ste sa nemuseli cítiť zrovna dobre. Preto sa zo začiatku odporúča napríklad rýchla chôdza, ktorá je naozaj dôležitá, alebo alternatívne druhy pohybu. Predovšetkým sa jedná o cyklistiku, plávanie či príjemné chvíle vo fitness centre s priateľmi. Posilňovanie s vlastnou váhou alebo trochu spinningu vám rozhodne neuškodí.
Ak vás problém s nadváhou netrápi a máte chuť si vybehnúť – neváhajte.
Prečo začať vôbec behať?
- zlepšíte svoju celkovú fyzickú i psychickú kondíciu
- behanie je skvelý nástroj na chudnutie
- budú sa Vám lepšie prekonávať stresové situácie
- posilníte srdce a imunitu
- zlepšenie spánku
- budete sa cítiť skvele
Negatívne stránky takmer neexitujú (pri vhodných dispozíciách a dobrom zdravotnom stave) a ak áno, tak sú zanedbateľné oproti prínosu pre váš organizmus a celkovú pohodu.
Na začiatok je veľmi dôležitý výber obuvi. O bežeckých topánkach tu môžete nájsť rubriku, ktorá sa priamo na ne špecializuje a v budúcnosti budú pribúdať aj špecializované články zaoberajúce sa výberom obuvi a predovšetkým testovaním konkrétnych značiek a modelov topánok, ktoré nájdete v našej ponuke.
Ak ste si vybrali kvalitné bežecké topánky, nič Vám nebráni „vrhnúť sa“ na svoj prvý beh. Ak máte tú možnosť, odporúčame zo začiatku behať skôr na lesných cestách, ale ak túto možnosť nemáte, môžete vybehnúť rovno na asfalt. Ani nie z dôvodu, že na povrchu lesných ciest trochu šetríte kĺby (trochu sa povrchy, po ktorých sa beží, preceňujú), ale hlavne z toho dôvodu, že vám to pomôže hneď zo začiatku nájsť v bežeckej rutine ďalší rozmer. Byť v prírode a preháňať sa po lesných cestách je oveľa lepší pocit, ako keď vybehnete na pár koliesok okolo betónového sídliska.
Pripravte sa na skutočnosť, že prvý beh nemusí byť ideálny. Úplná hlúposť je myslieť si, že prebehnete prvýkrát desiatky kilometrov za svetový čas. Na počet kilometrov sa nepozerajte, dôležitá je doba, po akú danú pohybovú činnosť vykonávate. Nikdy si beh nezamilujete, ak vyrazíte ako zmyslov zbavení a po 2 minútach sa celí udychčaný zvalíte do trávy. Musíte bežať pomaly a minimálne 30 minút (aj s rýchlou chôdzou), odporúčame však aspoň 45 minút. Postupne sa budete zlepšovať a vaše bežecké schopnosti sa zlepšia.
Prvý „pre-bežecký“ plán
„Dajme tomu, že idete prvýkrát behať a ako cieľ si vytýčite 30 minút behu striedaní s rýchlou chôdzou. Najvyššie 4 krát týždenne opakujete tento postup a časom na sebe pozorujete väčšie či menšie zlepšenia. Po tejto iniciačnej fáze potom zvyšujete nabehaný objem a intenzitu tréningov podľa Vašich individuálnych dispozícií a cieľov.“
Tých 30 minút sa môže zdať trochu moc, ale 5 minút pred začiatkom sa len mierne ponaťahujte, rozohrejte alebo začnite rýchlou chôdzou. Nerobte žiadny zložitý strečing, ale pomalým pretiahnutím by ste mali telo pripraviť na to, že sa v ďalších minútach bude bežať. Ďalších 5 minút pokračujte rýchlou chôdzou alebo veľmi pomalým behom. Pravidlo číslo jedna: Snažte sa dýchať nosom. Využijete tak väčšiu kapacitu pľúc a lepšie naložíte s energiou, nehľadiac na to, že sa tým pripravujete na jesenné a zimné obdobie, v ktorom sa pri dýchaní nosom v mnohých ohľadoch úspešne ubránite prechladnutiu. Ak to „neudýcháte“, nevadí (síce by ste mali, ak nie, bežíte nad vaše aktuálne možnosti). Zvoľnite a znovu prejdite do chôdze. Opakujte to celých 30 minút a na konci nezabudnite zvoľniť a vyložene zvyšok trasy vyklusať alebo opäť prejsť do rýchlej „zvolňovacej“ chôdze.
Záver: Rady v tomto článku by vám mali pomôcť do začiatkov. Buďte trpezlivý, urobte si čas a pravidelné behajte (poprípade striedajte beh s chôdzou). Postupom času budete sledovať, ako sa zlepšujete.
Veľa šťastia!