
Ako si vybrať vhodné trekingové palice
V dnešnej dobe veľmi obľúbené a žiadané – trekingové palice alebo tiež teleskopické paličky. Trekingové palice oceníte hlavne pri letných i zimných prechádzkach v prírode. Veľa ľudí si stále myslí, že sú trekingové palice celkom zbytočnou “ozdobou”, našťastie stále viac pribúda tých, čo je vyskúšali a pochopili princíp ich využitia.
Prečo sú teda trekové palice tak obľúbené a prečo ich používať?
Hlavnou výhodou trekingových palíc, s ktorou je úzko späté naše zdravie, je, že tlmí nárazy na kĺby dolných končatín, uľaví našim bedrám a chrbtici. Väčšinou sa pri výstupe nič nezdá problém, avšak pri ceste späť, pri zostupe, sa môže vaša cesta stať peklo na vaše kĺby. Niekoľkohodinový zostup vás môže naozaj bolieť.
Tu je na mieste spomenúť vašu bezpečnosť počas chôdze po horách. Vďaka použitiu trekingových palíc sa vám zvyšuje stabilita pri nosení ťažkých batohov a krosien a to v mokrom teréne, v snehu, na zamrznutých plochách, alebo pri prechode vodných tokov. Ďalšie dva oporné body sú potom na nezaplatenie.
Trekingové palice vám poskytujú pri chôdzi dobrú oporu, umožnia vám počas chôdze optimálne dýchať a určujú nám tak rytmus chôdze. S týmto je spojený vyšší výkon pri chôdzi – s paličkami bude vaša chôdza istejšia, pohodlnejšia a môžete postupovať ďaleko rýchlejšie a to s menšou námahou.
Výhodou je, že ak vám trekingové paličky v danú chvíľu prekážajú, dajú sa jednoducho umiestniť na batoh. Nesprávne výber alebo použitie trekingových paličiek môže byť sprevádzané stratou rovnováhy a neustále používanie paličiek môže viesť k znižovaniu zmyslu pre rovnováhu.
Je potrebné myslieť na to, že vhodné použitie trekingových paličiek vám šetrí vaše telo a zlepší komfort chôdze.
Existujú však ďalšie situácie, kedy teleskopické palice naozaj oceníte. Ak radi stanujete, trekingové palice vám môžu jednoducho nahradiť kolíky pre upevnenie stanu (oceníte hlavne počas stanovania na snehu). Ďalšia situácia môže byť prekonávanie vodných prekážok – môžete si byť istiť, že vodný živel vám s paličkami nepodrazí nohy. Ak sa stane úraz, palica vám poslúži ako provizórna dlaha. Teleskopická palica vám môže tiež slúžiť ako obrana pred zverou. Než zamierite do obchodu, je potrebné si odpovedať, či budete prevádzkovať skôr športovú alebo pohodlnú chôdzu, či palice budete používať iba vy, alebo aj niekto ďalší a koľko chcete za trekingové palice zaplatiť.
Kritériá výberu trekingových palíc – Na aké parametre trekingových palíc sa zamerať?
Zvoliť teleskopické palice alebo palice pevné?
Môžete sa stretnúť buď s teleskopickými palicami, alebo palicami pevnými. Aký je teda rozdiel? Teleskopické palice majú nastaviteľnú dĺžku, čo znamená, že sú ďaleko skladnejšie (zaberú menej miesta), ako palice pevné. Ak budete chcieť s palicami vyrážať tak trikrát do mesiaca, potom sú teleskopické palice tou správnou voľbou. Výhodou tiež je, že ich môžete požičiavať ostatným, ľuďom s odlišnou výškou – možno upravovať dĺžku teleskopických palíc. Teleskopické palice sa vyrábajú väčšinou dvojdielne. Nevýhodou môže byť, že sa po čase opotrebujú spoje, zhorší sa tlmivosť, čím hrozí nebezpečenstvo pádu.
Druhým variantom sú palice pevné, ktoré musíte kúpiť v presnej dĺžke. Pevné palice sú vhodné pre tých, ktorý sa rozhodli prevádzkovať Nordic Walking ďaleko častejšie a majú doladenou optimálnu dĺžku palice. Nevýhodou je, že sú na mieru vám a preto sa nemôžu požičiavať ľuďom s odlišnou výškou. Pevné palice majú ďaleko väčšiu tuhosť pri odraze, sú ďaleko ľahšie a majú ďaleko dlhšiu životnosť, môžu vám vydržať aj na celý život. Po opotrebení je možné jednoducho vymeniť rukavičku, hrot, topánky alebo rukoväť. Ak sa vám podarí palicu zlomiť, tak to je snáď jediná vec, čo už sa vymeniť nedá.
Intenzita využitia trekingových palíc
Opäť je potrebné si zase povedať, ako intenzívne a v akých podmienkach budete trekingové palice používať. Záleží totiž na tom, koľko kilometrov s paličkami budete chodiť, do akého terénu a za akého počasia budete palice brať. Rozdiel totiž je, ak trekingové palice budete brať na mierne, nenáročné prechádzky v prírode, budú vám bohato stačiť lacné teleskopické palice, aj tieto najlacnejšie palice vám splnia svoju službu a spríjemnia vám vašu prechádzku. Ak sa však chystáte na niekoľkodňové túry, alebo sa chystáte každý víkend tráviť na horách, najlacnejšie trekingové palice nebudú tou správnou voľbou – budú pre vás príliš ťažké, od plastovej rukoväte budete mať odreté ruky. Pre intenzívne turistov potom odporúčame kvalitnejšie trekingové palice.
Materiály, z ktorých sú trekingové palice vyrábané:
Hliník – Trekingové palice z hliníka majú najvyššiu hmotnosť. Ak palice nemajú v sebe nejaké tlmenie nárazov, tak všetky otrasy idú do vášho tela. Výhodou hliníkových palíc je nízka cena, preto je určená pre všetkých nenáročných turistov, ktorý nechodia príliš dynamicky a palice mu slúžia skôr ako opora. Ak majú hliníkové palice tlmenia, sú zložené z dvoch, prípadne z troch častí, tu záleží veľa na kvalite spojov, ako dlho vydrží.
Kompozitné materiály – sklolaminát – Tieto trekingové palice sú ďaleko ľahšie než palice hliníkové. Rovnako ako pri hliníkových paliciach je problém s tlmením nárazov tiež pri sklolaminátových paliciach. Tieto palice sú vhodné pre tých, ktorý chodia s palicami prevažne po mäkkom teréne a nechcú tiež s palicami behať. Výhodou sklolaminátových palíc je opäť nízka cena, teda vhodná pre všetkých nenáročných turistov, ktorý si palice zaobstarávajú ako oporu a pre zvýšenie stability chôdze.
Karbon – Tieto trekingové palice patria už medzi tie kvalitnejšie. Karbón v trekingových paliciach zaisťuje, že sú palice ľahšie, tvrdšie a otrasy toľko neprechádzajú do vášho tela. Vyrábajú sa palice, ktoré obsahujú od 20% karbónu až po 100% karbónové palice. Hodnota karbónu obsiahnutá v trekingových palíciach je udávaná v CI (Carbon Index). Uvedieme príklad, CI 900 znamená, že trekingové palicu obsahuje 75% karbónu. Karbónové palice sú určené pre všetkých náročných turistov, pre tých, ktorý sa rozhodnú chodiť s palicami ďaleko častejšie, a zároveň chcú vylepšovať svoju kondíciu a zdravie. Akú karbónovou palicu teda vybrať? Percento karbónu v palici zvoľte podľa vašej váhy – čím vyššia váha človeka, tým viac karbónu by palice mali mať, a to preto, aby lepšie pružila a bola oporou.
Vyberte si správnu výšku trekingových palíc:
Prevažná časť teleskopických palíc sa dá nastaviť na maximum 130 až 135 cm, čo je pre väčšinu ľudí dostačujúca. Ako teda zistiť správnu výšku palíc – pozrite sa na našu tabuľku alebo podľa pomocného vzorca, kedy výška postavy (cm) x 0,68 sa rovná výška palice v cm. Ak vás trápi ramenný kĺb alebo krčná chrbtica, vyberte trekingovú palicu o jeden diel menej, dôjde tak k menšej záťaži na vaše rameno a krčnú chrbticu. Ak plánujete s palicami beh, kúpte si o jeden diel vyššia. Správnu veľkosť palice spoznáte podľa toho, že vaša ruka zviera v lakti pravý uhol.
Výška postavy v cm / výška trekingových palíc v cm:
140 cm / 95 cm
145 cm / 100 cm
150 cm / 100 cm
155 cm / 105 cm
160 cm / 110 cm
165 cm / 110 cm
170 cm / 115 cm
175 cm / 120 cm
180 cm / 125 cm
185 cm / 130 cm
190 cm / 135 cm
195 cm / 135 cm
Hmotnost trekingovách palíc
Pri chôdzi by sme palicu v rukách nemali vôbec vnímať. Teraz je na mieste si povedať, či palice budete používať čisto pre turistické účely, alebo sa chystáte s trekingovými palicami pretekať. Čím ľahší prútik, tým je spravidla aj vyššia cena. Tu už záleží na vás, koľko peňazí za trekingové palice miniete.
Konštrukcia trekingových palíc – Z čoho sa trekingové paličky skladajú?
Vlastná trekingová palička
Samotná palicu musí byť pevná a zároveň pružná, musí byť prispôsobená na vzniknuté nárazy a tlaky, ktorým je neustále vystavovaná. Veľa záleží na tom, z akého materiálu je palica vyrobená. Optimálne sú karbónové rúrky, prípadne kombinácia s hliníkom. Výhodou karbónu totiž je, že veľmi dobre znáša vibrácie vzniknuté nárazom.
Rukoväť palice
Ďalšou časťou trekingové palice je rukoväť, ktorá by mala mať vhodný tvar pre samotné držanie. Hlavnou funkciou rukoväte je, že znižuje vibrácie na paži. Rukoväte palíc sa najčastejšie vyrábajú z plastu, mletého korku alebo penovej hmoty. Tu naozaj záleží na tom, čo komu vyhovuje. Veľmi príjemná je korková hmota, ale každému nemusí vyhovovať. Najlacnejším variantom sú rukoväte z plastu. Najlepšie z hľadiska životnosti je gumová a penová rukoväť, avšak guma po nasiaknutí kĺže.
Tlmiace prvky trekingovej palice
Čo sa tlmiacich prvkov týka, hovoríme o pružinách a elastoméroch priamo v tele prútika. Či si zvoliť prútiky s tlmiacimi prvkami alebo bez nich, záleží naozaj na vás – vyskúšajte obe varianty.
Koncový hrot palice
Pri lacnejších modeloch trekingových palíc je koncový hrot vyrobený z tvrdej ocele. Pri drahších modeloch sú hroty karbidové alebo môžu byť dokonca z pružného kompozitu (vyhne sa zalomeniu medzi kameňmi). Určite veľkou výhodou je možnosť poškodený koncový hrot odskrutkovať a vymeniť za nový. Koncový hrot väčšinou býva miskovitého tvaru.
Násada na koncový hrot – topánočka
Ďalšou súčasťou teleskopickej palice je to násada (nazývaná „topánka“), ktorá sa dáva na oceľový hrot. Táto gumová násada je vhodná pri chôdzi po tvrdom teréne (napríklad po asfalte). Výhodou tejto násady je, že tlmí náraz, a zároveň stišuje klepanie. Topánočka môže byť buď gumová, alebo plastová.
Taniere nad hrotom – snehové taniere
Ak používate trekingové palice celoročne, to znamená aj v zime, určite oceníte snehový tanierik, ktorý má dvakrát väčší priemer, než klasický tanierik. Plastový tanierik nad hrotom, ktorý zabraňuje hlbokému zaborenie trekingové palice do krajiny alebo medzi kameňmi. Po opotrebení ho možno jednoducho vymeniť.
Pútko trekingovej palice
Pre správnu techniku chôdze a zabezpečenie všetkých bezpečnostných nárokov je určite dôležité kvalitné pútko trekingovej palice. Pútka musia byť pevné, mäkké, anatomicky tvarované, a tiež ľahko nastaviteľné a to tak, aby neodierali kožu a neobmedzovali krvný obeh. Dôležitá je nastaviteľnosť podľa dlane, pretože v zime bude zväčšené o rukavicu a malo by poskytovať maximálny rozsah pohybu.
Na čo nezabudnúť:
Ak vyberáte trekingové palice, určite nezabudnite skontrolovať, či majú vaše palice všetky potrebné doplnky, ktoré sa vám určite budú hodiť.
Ako sa starať o trekingové palice?
Pre zaistenie dokonalej funkčnosti a predĺženie doby životnosti vašich palíc je potrebné sa o ne dobre starať. Teleskopické paličky sú náchylné na preniknutie akýchkoľvek nečistôt a samotný materiál paličiek môže byť časom nielen mechanicky, ale aj vplyvom prostredia poškodený. Odolnosť paličiek sa samozrejme odvíja od kvality ich vykonanie, a zároveň dôkladnom ošetrenia materiálu povrchu. Veľmi časté je, že do paličiek preniká vlhkosť a zateká voda. Ak máte k tomu podmienky a príležitosť, snažte sa prútik neustále sušiť. Po návrate z prírody vaše prútiky opatrne rozoberte na jednotlivé časti a starostlivo utrite všetky časti suchou handričkou.